Vítejte na mých stránkách na ,kterých se pokusím shromáždit co nejvíc informací o českých a slovenských hráčích, kteří nastoupili v NHL. Níže budu zapisovat nové informace o českých nebo slovenských hráčích které se během sezóny staly. Případné námitky, návrhy nebo nové informace můžete poslat na e-mail: zdenik1@volny.cz

 

 

6. 10. 2005 - v prvním kole NHL se do bojů o Stanley Cup zapojilo 42 českých hráčů z toho jsou úplnými nováčky v NHL Jaroslav Balaštík a Rostislav Olesz. Slováků nastoupilo 18 z toho jen jeden úplný nováček Andrej Mezsároš.

5. 10 2005 - Dnes po roční pauze startuje nový ročník NHL. S pořádně zkrácenými platy hráčů, díky zavedeným platovým stropům. I tak se do NHL žene hodně českých a slovenských hokejistů. Čechů je na soupiskách 51 hráčů(plus Robert Holík) a dalších 32 se bude zkoušet do NHL probojovat z farmy. Z toho jsou 4 zranění,ale i tak může padnou rekord 78 českých hráčů v NHL, i když si myslím, že to je spíš jen v rovině teoretické. To je pokles vzhledem k minulé sezóně, kdy jich na soupiskách bylo 61.  Slováci si pohoršili proti minule o 3 hráče, a tak  je jich 24, z toho jsou 3 zranění. Nejvíc Čechů má NY Rangers (6) a nejméně Philadelphia, která nemá nikoho ani na farmě. Bez českého hráče na soupisce je Vancover a Los Angeles, ale na farmě mají každý jednoho Čecha. Slováků je nejvíc na oficiálních soupiskách v Atlantě a Floridě, každý má po třech Slovákách. Za zmínění stojí i boj o udržení v první týmu Edmontona Yana Šťastného syna legendárního Petera Šťastného, i když se nedá započítat mezi Slováky, protože má americké občanství a reprezentoval USA na minulém MS ve Vídni. A ještě musím dodat,že to že je hráč na soupisce ještě neznamená ,že na 100% nastoupí v NHL. Tým nemusí napsat hráče na soupisku do zápasu nebo ho může nechat celý zápas sedět na lavičce. Minulou sezónu byl třeba na soupisce Floridy Filip Novák a vůbec v NHL, i když to je výjimka většina aspoň odehraje pár zápasů, a nebo jsou odesláni na farmu a do NHL zasáhnou v průběhu sezóny třeba za zraněného hráče. Změnu zaznamenaly i pravidla. Tak zmenšila se výstroj brankářů o 11% a hráči v poli si budou muset zvyknout na zrušení postavení mimo hru na červené čáře, čímž NHL srovná krok s okolním světem. Novinkou jsou však, že se nebude pískat ofsajd po návratu hráče do středního pásma a tým který vyhodil na zakázané uvolnění nesmí vystřídat. Vedení NHL si i zahýbalo s modrými čárami, tak aby se zvětšilo útočné pásmo. Rozhodčí by také měli přísněji trestat fauly bránicích hráčů. A to nejlepší nakonec, o výsledku remízových zápasů budou rozhodovat samostatné nájezdy, kde že jsou ty doby kdy kanadští a američtí hráči říkali, že o výsledku by neměli rozhodovat dovedností soutěže.

Tady je výpis českých a slovenských hráčů na soupiskách NHL: